AKTUALNOŚCI

  • 28 grudnia 2021

Zakończył się II etap realizacji projektu „Szlak Nowogródzkiej AK”

W dobie przedłużającej się pandemii i pogarszającej się bardzo sytuacji na Białorusi Fundacja Polska360 skupiła się w 2021 r. na opracowaniu informacji archiwalnych o wszystkich mogiłach żołnierzy Nowogródzkiej AK zlokalizowanych na terenie Białorusi. Przystępne informacje, podział geograficzny na obecne obwody i rejony naszego wschodniego sąsiada sądzimy, iż będą cennym kompendium informacji na temat polskich miejsc pamięci Nowogródzkiej AK na Białorusi.

Zachęcamy Państwa do ich lektury, upowszechniania, a także wykorzystania w edukacji historycznej młodzieży czy osób mniej znających historię Kresowych Żołnierzy Niezłomnych. Odwiedźcie te wyjątkowe miejsca, jak już to będzie możliwe, oddajcie hołd tym wyjątkowym bohaterom walk o niepodległość Polski w czasie i po II wojnie światowej.

Zapraszamy także do obejrzenia 6 webinarów/warsztatów historycznych dr Kazimierza Krajewskiego o wybranych oddziałach Nowogródzkiej AK, cmentarzach AK na Białorusi. Zapewniamy, że to niezwykle ciekawa i unikalna opowieść. Trudno w jednym miejscu znaleźć tak wiele interesujących informacji o Kresowych Żołnierzach AK.

Niech pamięć o Nowogródzkiej AK i jej żołnierzach trwa.

Surkonty 1944 – Polskie Termopile. Zobacz materiał filmowy

  • 21 sierpnia 2020
Surkonty 1944 – Polskie Termopile. Zobacz materiał filmowy

76 rocznica bitwy pod Surkontami (21.08.1944)

  • 21 sierpnia 2020

W czasie II wojny światowej zarówno pod okupacją sowiecką, jak i niemiecką na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej aktywnie działała polska konspiracja. We wsiach, miasteczkach i miastach kresowych – od terenów obecnej Litwy na północy po obszary obecnej Ukrainy – prowadzono działania na rzecz walki z agresorami o niepodległość Polski. Szczególnie aktywnie wsławili się w tej służbie Kresowi Żołnierze Niezłomni z obszaru Wileńszczyzny i Nowogródczyzny. To z tych oddziałów wyrośli przyszli Żołnierze Wyklęci.

# WIĘCEJ INFORMACJI

Ruszyły prace na cmentarzu w Grodnie

  • 17 sierpnia 2020
Ruszyły prace na cmentarzu w Grodnie

Prace nad realizacją projektu trwają od lipca 2020 r. W galerii zdjęcia z prac na cmentarzu bohaterów Operacji Niemeńskiej w Grodnie

# WIĘCEJ INFORMACJI