„DZIECI WOJNY”

MULTIMEDIALNY KONKURS DLA MŁODZIEŻY

ZŁAP TELEFONNAGRAJ BABCIĘWYGRAJ NAGRODĘ !

CZYM JEST NASZ PROJEKT ?

Interdyscyplinarny projekt „Dzieci wojny – Pamięć Pokoleń” planowany jest jako seria powiązanych ze sobą wydarzeń o charakterze multimedialnym, artystycznym i historycznym, mających na celu ukazanie pokoleniu współczesnych nastolatków dramatu i traumy, jaką jest doświadczenie wojny dla kilku lub kilkunastoletniego dziecka. Finał projektu odbędzie się w trakcie uroczystości świątecznych z udziałem kombatantów, organizowanych przez Fundację Pamięci Armii Krajowej „KRESY RP” 19 grudnia 2017 roku w Kuklówce Radziejowickiej

Na projekt składają się :

1. Skierowany do nastolatków w wieku 13-19 lat konkurs fotograficzno-dokumentacyjny „Selfie z „Babcią””, celem którego jest nagranie kilkuminutowych relacji bliskiej lub znanej młodemu człowiekowi osoby, która w czasie II wojny światowej była dzieckiem i/lub nastolatkiem. Nagrane relacje opublikowane zostaną na stronie www konkursu, a zwycięskich 10 relacji złoży się na film dokumentalny o losach dzieci w czasie II Wojny Światowej, zaś na uczestników czekają wartościowe nagrody – niespodzianki. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NASZYM KONKURSIE !

1. Multimedialna wystawa „Dzieci Wojny” pokazująca doświadczenie wojenne z perspektywy dziecka powstała w oparciu o materiały archiwalne Fundacji. Zostanie ona przedstawiona publicznie w dniu ogłoszenia wyników konkursu, podczas finałowego koncertu z udziałem bohaterów wystawy w wersji multimedialnej oraz w formie plansz statycznych plansz towarzyszących wydarzeniu.

PO CO TO ROBIMY?

Zasadniczym celem projektu jest ukazanie w nowoczesnej i przystępnej formie dramatu dziecka dotkniętego koszmarem wojny. Pragniemy poprzez nasz projekt zaktywizować pokolenie współczesnych nastolatków zarówno do refleksji nad tym, wciąż niestety aktualnym zagadnieniem, jak i do samodzielnego poszukiwania i poznawania faktów kluczowych dla najnowszej historii Polski. Poprzez atrakcyjną formę konkursu pragniemy pozyskać młodzież do większej identyfikacji z polską tożsamością i historią, a także uwrażliwić ją na drugiego człowieka. Historia bowiem, a zwłaszcza historia wojen, składa się przede wszystkim z pojedynczych, ludzkich losów.

Pośrednim celem projektu jest pozyskanie cennego materiału źródłowego w postaci krótkich notacji video i stworzenie publicznie dostępnej bazy, którą mamy nadzieję rozwijać w kolejnych latach. Koncepcję projektu pragniemy realizować za pomocą skierowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej konkursu, który sprawi, iż będą mogli oni poczuć się współtwórcami historii, obcującymi z jej świadkami, a także stworzeniem multimedialnej, elektronicznej wystawy opartej na ich wspomnieniach i dokumentach. Zakończeniem projektu będzie uroczysty koncert podczas którego wręczone zostaną nagrody oraz zaprezentowany zostanie film, zmontowany z dziesięciu zwycięskich nagrań i materiałów archiwalnych. Narzędziami pomocniczymi będą statyczne prezentacje, towarzyszące finałowi projektu

Projekt skierowany do współczesnych nastolatków dotyczyć będzie krótkich rejestracji video wspomnień osób z ich najbliższego otoczenia. Zarejestrowane nagrania dotyczyć będą przeżyć rozmówców z okresu ich dzieciństwa i/lub czasów nastoletnich w czasie II wojny światowej. Mamy nadzieję, że dodatkowo światło dzienne ujrzą zdigitalizowane przez młodzież zdjęcia czy dokumenty archiwalne tych żyjących pośród nas cichych świadków historii.

Materiały video zarejestrowane przez młodzież wezmą udział w konkursie głównym, zaś z wybranych najlepszych dziesięciu relacji zostanie zmontowany profesjonalny, nowoczesny, krótkometrażowy film dokumentalny, wzbogacony materiałami archiwalnymi.

Równolegle, w okresie trwania konkursu, prowadzone będą prace przygotowujące multimedialną, cyfrową wystawę „Dzieci Wojny”, stanowiącą oś naszego projektu. Wystawa ta oparta będzie na materiałach archiwalnych, notacjach biograficznych oraz współczesnych zdjęciach, pozyskanych przez Fundację w latach ubiegłych podczas realizacji innych projektów m.in. w środowiskach polskich kombatantów w Wielkiej Brytanii, Białorusi, na Ukrainie, w Polsce – byłych łagierników, Sybiraków i in. Jej bohaterowie swoimi własnymi słowami opowiedzą nam o traumie lat wojennych, utraconym dzieciństwie i koszmarze wojny z perspektywy dziecka: tak, jak ją widzieli przed siedemdziesięcioma laty.

Konkurs fotograficzno-dokumentacyjny skierowany do młodzieży jest projektem ogólnopolskim, dostępnym dla wszystkich zainteresowanych w wieku 13-19 lat. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie !!!!

ZŁAP TELEFONNAGRAJ BABCIĘWYGRAJ NAGRODĘ !

Zielna 39
Poland